Tuesday, May 22, 2018

Eat Well for Less - Final

Last night was the final episode of  Eat Well for Less which I loved.  As I've mentioned before I've learnt a lot about these things over the last 10 years however there are so many people out there that would get an awakening from this show. 


There was a young family with a one year old and a share house with 3 single girls.  We all know about the $30 or $50 food challenge where you shop from your pantry or freezer first and only buy the necessities like milk, bread, fruit and maybe a small amount of meat.  If you are spending $250 a week and only spend $50 you can put that $200 towards the mortgage, credit card debt or a bills account.  The young family had approximately $2,000 worth of groceries in their pantry and the freezer was similar.  They had 8 bags of frozen berries of all different sorts.  A single friend of mine used to buy 2 tins of this and 2 tins of that which were her regular items only to look in her pantry and it could have 8 or 10 tins of any one item and living alone you don't need this much particularly when you are at the supermarket 2-3 times a week anyway.  We can all get into the trap of buying a few things when they are on special and that's okay but some of the tins in the pantry ended up having to be thrown out because of the expiry date because you use what's in front of you rather than at the back of the cupboard.  In the end you don't save yourself any money.

One of the single girls was buying a box of $50 T2 licorice and they swapped it for a $15 box and she thought it was the same tea.  As I don't drink tea I didn't know you can buy a $50 box of the but there you go.  She was shocked at the difference in price and was going to switch to the cheaper version.


One of the things about the "young people" these days everything is done through an app and the Uber Eats got a run for their money.  They ordered $28 burgers and had them delivered when they were 2 km from the shop.  Walking there and getting it would save $5 on each delivery.  They showed them how to make a chicken burger and chips at home for $4.50 and it looked great and the girls loved it and are going to cut back on the Uber Eats.  One girl was ordering the burger 4-5 times a week.  Oh to be young and carefree however when they explained how much money they were eating in take out in a year between the 3 of them they were shocked.

The young family would get take away chicken and chips a couple of times a week which as new parents and a busy first time Mum with a toddler you can't leave alone for a minute the exhaustion sets in and take away seems like it solves all the problems.  Take away is fine on occasions but not as the norm.  The host showed them how to butterfly a chicken with herbs and spices and cook it on the BBQ along with cobs of corn and they made a batch of home made coleslaw.


I think one of the biggest take things we need to do is only buy what we need to eat for the week or fortnight depending upon how regularly you shop.  When I was single I used to shop once a month for canned goods, meat and only buy milk and fruit and veggies weekly.  I had a pretty good system and I would always cook a meal for 4 and portion it out.  One meal that night and one for the next night and 2 for the freezer.  I always had fresh prepared portioned food in my freezer so when I came home from work I could eat take away from my freezer.  On the nights I would cook I would have my 10 rice crackers and a diet coke listen to the news and then start cooking.  I always shopped for food even living alone.

Apparently the cost of food in Australia is one of the highest in the world in front of New York, London and Hong Kong which is crazy when you think about it.  We have great growing conditions, lots of space and great soil.

I think there should be more educational shows like this as all the participants were shocked and delighted that they could reduce their food budget without going without too much just changing brands and giving some things up regularly like take away and soft drinks etc.

6 comments:

  1. We eat out maybe once a month, and it's usually a snack. We have a lot of allergies in our house so not only is it expensive, it's very hard to be eating safely

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thanks for popping in and leaving a comment....at least if you are eating at home you know what's going into your food which is a bonus.

      Delete
  2. So I did my weekly shop today, after watching both episodes of this show, and I employed some of their advice. I menu planned at home, taking into account what I needed to use up (which is something I always do anyway) I shopped at Aldi first, trying new cheaper brands of regular items, then Woolies and Coles to get the best price on what I wanted, I took a list and stuck to it...no extra's at all...and guess what, the bill was...a mere $130!!! For our family of 5! I usually spend between $200-$250, sometimes more!

    Now the but is, I didn't buy much meat this week, using some out of the freezer, and eating a bit of vegetarian as well this week, and I know I'll have to buy top up bread/fruit and maybe milk during the week.

    But I was very surprised and happy to come in under the mythical $159 family budget as suggested on this show...I'm going to keep this up for 4 weeks and see how I go. It will be very interesting. This homemaker might well be changing her modus operandi! ๐Ÿ˜

    ReplyDelete
    Replies
    1. Fantastic....sometimes we can get into a bit of a rut and it's amazing when you only buy what you need for the week and shop from the freezer and pantry first that you can save money. Glad you went to Ali first....this is my go to shop now and I buy only about 6 things from Woolworths. The Aldi jams are great we have the strawberry and raspberry and they are in little jars with silver lids great to recycle those once finished as the labels come off easily. I can recommend them I think they are $1.99 or $2.99 I can't remember I'm thinking $1.99. Sometimes when I can't be bothered going out to the shops I can always find something I can whip up at home to save myself spending more money. I think the money you are saving even if you put an extra $50 a month on the mortgage over 10 years that will add up to savings.

      Delete
  3. This all sounds very interesting. I like to think I am already on top our our grocery spending, but there is always room for improvement. I am going to watch this show now, is it on ABC or SBS?

    ReplyDelete
    Replies
    1. It was on Channel 9 so I'm sure they have a catch up TV app. There were only 2 shows and I loved them. One was last Tuesday (22/05) and the first one was the Tuesday before (15/05). Make sure you watch both as they were great.

      Delete